TUKD İstanbul Şubesi

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İstanbul Şubesi

Kadının karar mekanizmalarında yer alması ve ömür boyu eğitim konusunda çalışmalar yapan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği ( TÜKD ) 19 Aralık 1949 yılında Türkiye Cumhuriyetinin ilk ve önder üniversite mezunu kadınları tarafından kurulmuştur.
Kurucu üyelerimiz Süreyya Ağaoğlu, Sara Akdik, Şevket Fazıla Giz, Nüzhet Gökdoğan, Remziye Hisar, Nebahat Karaorman, Müfide Küley, Türkan Rado, Pakize Tarzi, ve Beraat Zeki Üngör hanımefendilerin izinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz..

24 şubesiyle önemli projeler gerçekleştiren T.Ü.K.D., Dünya Üniversiteli Kadınlar Derneği GWI (Graduate Women International) üyesidir ve 2013 yılı Ağustos ayında İstanbul’da 3 yılda bir yapılan, o zamanki ismi IFUW (International Federation of University Women) olan, dünya kongresine ev sahipliği yapmıştır. 52 ülkeden gelen 490 önemli kadının, birbirinden değerli Türk kadınıyla panel, söyleşi, çalıştaylarda ve sosyal etkinliklerde bir araya gelmeleri sağlanmıştır.

Her şubenin çeşitli çalışmalarının yanı sıra TUKD İstanbul Şubesi ‘Dostluk Köprüsü’, ‘Çocuk Gelinler Sorumluluk Projesi’, ‘Aktif Kadın Yurttaş Eğitimi’, ‘Eğitime Katkı’ projelerini yürütmektedir.

İstanbul Şubesi olarak, 184 üyemizle birlikte Dostluk Köprüsü çerçevesinde 248 kız öğrenciye burs vermekte ve onlarla burs verenler arasında dostluk köprüleri kurarak bu çok başarılı ve de ihtiyaç sahibi kızlarımızın özlediğimiz bireyler olarak yetişmeleri için bir nevi mentorluk yapmaya çalışmaktayız . Yarın onların Türkiye’nin yüzünü güldüreceklerine olan inancımızla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

2019-22

TUKD İstanbul Şube Yönetim Kurulu:

Güldal Göymen: Başkan

Zehra Canfesci- Başkan Yardımcısı

Rahşan Bilge- Genel Sekreter

Günsun Gülen- Sayman

Nilgün Kayın

Emine Sebilcioğlu- CİR

Lale Karaca

Zeynep Sağlam

Melda Bayraktaroğlu

Oya Akıncı

Gözde Oral

Emine İspir

Sema Timuçin Gürses

Gülcan Ay

Tuba Sezer

Çerağ Ömerbaş Onmuş

Denetçiler:

Mükafat Yaman

Rengin Türksoy

Başak Ovacık